mega888 Bez kategorii | ROK ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W hołdzie „ Żołnierzom Wyklętym”

Opublikowano przez Wojciech Slotwinski - w Bez kategorii - Możliwość komentowania W hołdzie „ Żołnierzom Wyklętym” została wyłączona

W hołdzie „ Żołnierzom Wyklętym”

1 marca 2013 roku społeczność uczniowska Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Gdańsku włączyła się w obchody Roku Żołnierzy Wyklętych.
Nauczyciele historii przeprowadzili cykl zajęć poświęconych biografiom wybranych żołnierzy z oddziału mjr Łupaszki. Uczniowie odwiedzili miejsca związane z ostatnią drogą życia „Inki”, wykonali albumy oraz prezentacje multimedialne.
Zdobyta przez uczniów wiedza została wykorzystana podczas apelu szkolnego, który odbył się 1 marca 2013 roku.
www.gim2.gda.pl
O tej szkolnej uroczystości został zamieszczony artykuł w „Gazecie Kaszubskiej”.
www.gazetakaszubska.pl
Przez cały rok szkolny 2012/2014 w naszym gimnazjum społeczność lokalna miała możliwość zapoznania się z biogramami Żołnierzy Wyklętych zaprezentowanymi na wystawie zorganizowanej przy współpracy z Fundacją Niepodległości.
Obchody Roku Żołnierzy Wyklętych zwieńczy uroczysty apel 1 marca 2014 roku, który na stałe wpisał się w tradycję uroczystości Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Gdańsku.

POLECAMY książkę Lament nad Babilonem Wacława Holewińskiego wydaną przez Wydawnictwo Arwil, Warszawa 2013

Opublikowano przez Redaktor - w Bez kategorii - Możliwość komentowania POLECAMY książkę Lament nad Babilonem Wacława Holewińskiego wydaną przez Wydawnictwo Arwil, Warszawa 2013 została wyłączona

To powieść o losach płk. Tadeusza Danilewicza, legendarnego „Żołnierza Wyklętego” przez długie lata wykreślanego z kart naszej historii, wybitnego żołnierza i dowódcy, szefa sztabu NSZ-AK i Komendanta Głównego NZW.

Książka zawiera dokumentalne uzupełnienie – niepublikowane dotychczas fotografie pochodzące z archiwum rodziny płk. Tadeusza Danilewicza oraz jego obszerny życiorys napisany przez wnuczkę, panią Marię Panenkę-Mazur.

Dziś, gdy „Żołnierze Wyklęci” doczekali się swojego miejsca w narodowej pamięci, a my znaleźliśmy się w innym punkcie historii, powieść Holewińskiego nabrała zupełnie innej mocy – wiele wątków wydaje się nabierać nowych znaczeń, a czytelnik odkrywa coraz to nowe punkty odniesienia.

Wydawnictwo Arwil włączyło się kampanię ROK ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.

Zainteresowanych zapraszamy na stronę Wydawnictwa Arwil:

Wydawnictwo Arwil

LAMENT_okladka 1

Copyright ©2013 Fundacja Niepodległości : : : strona internetowa: freshartmedia.pl