-
Książka
Częścią Roku Żołnierzy Wyklętych jest ogólnopolska kampania promocyjna książki „Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963” wydanej przez Fundację Niepodległości i Wydawnictwo KARTA, przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej.
To unikatowy zapis bolesnej i złożonej historii dwudziestoletniej walki polskiego podziemia o wolną, wymarzoną Ojczyznę.
Opowieść jest montażem dramatycznych relacji partyzantów i naocznych świadków tamtych wydarzeń oraz komunikatów, odezw, rozkazów, a także w większości niepublikowanej korespondencji zarówno lokalnych przedstawicieli UB z Centralą, jak i samego Ławrientija Berii ze Stalinem.
Książka opatrzona została bogatym materiałem ikonograficznym.
Od marca książka jest dostępna w sieci księgarń w całej Polsce.
Zobacz fragmenty książki
-
Film
W ramach dokumentacji Roku Żołnierzy Wyklętych powstaje dokument filmowy zrealizowany przez firmę Awangarda Media Group podsumowujący działania całej kampanii. Znajdą się w nim relacje z trasy koncertowej Panien Wyklętych w całej Polsce, promocji książkowych, plenerowych wystaw biogramów oraz działań edukacyjnych. Film pojawi się na antenie TVP pod koniec roku. O jego premierze poinformujemy na naszej stronie.
-
Gra
Bohaterowie Wyklęci. Gra karciana.
Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
„Wilki”, Zbigniew HerbertLatem 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, czyli nielegalna władza wykonawcza w Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiona przez Józefa Stalina, przywódcę Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, wydał dyrektywę “O rozwiązaniu tajnych organizacji wojskowych na terenach wyzwolonych”. Tym samym Polskie Państwo Podziemne, reprezentacja legalnych władz Rzeczypospolitej, a w nim największe organizacje wojskowe, czyli Armia Krajowa i Narodowe Siły Zbrojne, zostały narażone na represje ze strony nowo powstałej władzy komunistycznej, która sukcesywnie przejmowała kontrole nad Polską.
Dowiedz się więcej
-
Płyta
Jednym z głównych elementów Roku Żołnierzy Wyklętych jest przygotowanie i promocja płyty Panny Wyklęte, której wydawcą jest Fundacja Niepodległości.
Panny Wyklęte to projekt Fundacji Niepodległości we współpracy z Dariuszem Malejonkiem i zespołem Maleo Reggae Rockers. Do współpracy muzycy zaprosili wokalistki polskiej sceny muzycznej reprezentujące różnorodność stylową, m.in.: Halinę Mlynkovą, Katarzynę Groniec, Paulinę Przybysz, Marikę, Lilu, Monę.
Płyta inspirowana jest losem kobiet Wyklętych i opowiada o ich tragicznych powojennych doświadczeniach głosem współczesnych artystek młodego pokolenia. Nieoficjalną patronką płyty jest postać Danuty Siedzikówny „Inki”.
Płycie towarzyszyć będzie ogólnopolska trasa koncertowa z udziałem czołowych wokalistek.
Zapraszamy do odsłuchania utworów wydanych na singlu z płyty “Panny Wyklęte”:
Kasia Malejonek & Maleo Reggae Rockers “Jedna chwila”
Marcelina & Maleo Reggae Rockers “On nie zapomni”
Marika & Maleo Reggae Rockers “Modlitwa dziewczyńska”